Kako je nastao hrvatski bend Colonia i tko ga je pokrenuo

Hrvatski bend Colonia osnovan je 1996. godine u Vinkovcima, kao rezultat suradnje dvojice radijskih voditelja i producenata, Borisa Đurđevića i Tomislava Jelića, te vokaliste Indire Levak.

Njihov zajednički rad na snimanju džinglova bio je izravni povod za nastanak jednog od najpopularnijih domaćih dance sastava. Priča nije počela s velikom idejom, nego s konkretnim poslom na radiju u malom slavonskom gradu.

Početak priče u Vinkovcima

Boris Đurđević i Tomislav Jelić radili su zajedno na VFM radiju u Vinkovcima, gdje su kao DJ-evi i producenti stekli praktično znanje o aranžmanima i produkciji, a Indira je bila vokal koji je sve spojio u prepoznatljiv zvuk.

Kako su se povezali Boris Đurđević, Tomislav Jelić i Indira

Boris Đurđević rođen je 15. ožujka 1973. godine u Vinkovcima. Već u školskim danima počeo je skladati uz pomoć računala i klavijatura. Krajem 1993. godine započeo je rad na VFM radiju kao DJ i producent. Ondje je surađivao s Tomislavom Jelićem, koji je imao sličan glazbeni profil.

Indira Levak, rođena 15. rujna 1973. godine u Županji, školovana je glazbenica. Završila je glazbenu školu Srećko Albini u Županji i 13 godina svirala klarinet u županijskom orkestru limene glazbe. Na poziv Borisa i Tomislava, 1995. godine postala je vokal sastava, prvotno pri snimanju reklama i džinglova.

Taj spoj, dvojice producenta s iskustvom u DJ-ingu i jedne obrazovane vokaliste, bio je temelj na kojemu je Colonia izgrađena.

Zašto je ime Colonia vezano uz Vinkovce

Naziv benda nije slučajan izbor. Ime Colonia potječe od latinskog naziva za Vinkovce, koji su u rimsko doba bili poznati kao Colonia Aurelia Cibalae. Boris i Tomislav odrasli su u tom gradu, pa je ime ujedno bila i svojevrsna počast rodnom mjestu.

Takav odabir nije bio romantičan gest nego logičan i konkretan izbor koji je identitet benda od početka vezao uz specifičan lokalni kontekst.

Od radija, džinglova i DJ scene do prvog sastava

Rad na VFM radiju dao je Borisu i Tomislavu dvije ključne prednosti:

  • Produkcijsko znanje: svakodnevni rad u studiju naučio ih je kako zvučati profesionalno.
  • DJ iskustvo: nastupanje po klubovima usmjerilo ih je prema dance žanru, koji su dobro poznavali iz prve ruke.

Snimanje džinglova i reklama s Indirinim vokalom otvorilo je pitanje: zašto to iskustvo ne pretočiti u pravi glazbeni projekt? Odgovor je bio osnivanje Colonije 1996. godine. Žanrovski odabir, dance i pop, nije bio slučajan nego izravna posljedica njihovog dotadašnjeg rada i poznavanja klupske publike.

Prvi singlovi, proboj i promjene postave

Od prvog singla 1996. godine do promjene postave 2017. godine, Colonia je prošla kroz nekoliko jasnih faza: rani proboj s prvim albumom, učvršćivanje popularnosti festivalskim nastupima i na kraju zamjenu vokalistice, koja je otvorila novu stranicu u životu benda.

Od pjesme Nek’ vatre gore sve do albuma Vatra i led

Godine 1996. Colonia je objavila prvi singl Nek’ vatre gore sve. Već sljedeće godine, 1997., izlazi debitantski album Vatra i led za diskografsku kuću Croatia Records. Na njemu se nalazi hit Sve oko mene je grijeh, a album je prodan u više od 40.000 primjeraka.

AlbumGodinaNakladaCertifikacija
Vatra i led1997.40.000+
Ritam ljubavi1999.42.000+
Jača nego ikad2000.60.000+Dijamantna
Milijun milja od nigdje2001.60.000+ (HR) / 350.000+ (reg.)Dijamantna

Ti prodajni brojevi pokazuju kako je bend u kratkom vremenu prešao put od lokalnog projekta do jednog od najprodavanijih domaćih dance sastava.

Kako su Dora i festivalski nastupi učvrstili popularnost

Festivalski nastupi odigrali su važnu ulogu u ranoj fazi proboja. Godine 1998. Colonia se natjecala na Dori, hrvatskom izboru za pjesmu Eurovizije, s pjesmom U ritmu ljubavi i osvojila je četvrto mjesto s 87 bodova. Iste godine nastupila je na festivalu Melodije hrvatskog Jadrana s pjesmom Lady Blue te dobila drugu nagradu žirija, Srebrni galeb.

Ti nastupi nisu bili samo nagradni, nego su funkcionirali kao platforma za dosezanje šire publike izvan dance klubova. Upravo je taj dvostruki pristup, pop radijsko emitiranje i festivalska vidljivost, pomogao da se bend afirmira na nacionalnoj razini.

Od Indire do Ivane Lovrić i nove ere sastava

Tomislav Jelić napustio je Coloniju 2014. godine. Indira Levak otišla je 2017. godine zbog neslaganja unutar sastava i okrenula se solo karijeri. Njezino mjesto vokaliste preuzela je Ivana Lovrić, koja potječe iz Drniša i nije glazbeno školovana u istom klasičnom smislu kao Indira.

S Ivanom Lovrić Colonia je 2018. godine objavila album Nova era, a 2020. nastupila je na festivalu Dora s pjesmom Zidina. Bend je u međuvremenu prešao s Croatia Recordsa na Menart, a danas u postavi ostaju Boris Đurđević i Ivana Lovrić.

Categories: